ΕΝΗΜΕΡΩΣΗ

Η Κηφισιά νίκησε τον Πήγασο με 3-0 και...οδηγεί την "κούρσα" για την Ευρώπη

Καθοριστικό "βήμα" για την κατάκτηση της 5ης θέση που δίνει ευρωπαϊκό εισιτήριο, έκανε η Κηφισιά η οποία νίκησε τον Πήγασο με 3-0 σετ (29-27-25-18, 25-23) στο Ζηρίνειο στο πλαίσιο της 2ης αγωνιστικής των play offs (5-7).
Παρόλα αυτά η ατυχία "χτύπησε" ξανά την ομάδα των βορείων προαστίων με τον Κυριάκο Σπυριούνη στο 1ο σετ να φεύγει με διάστρεμμα στον αστράγαλο.
Καθοριστικό για την τελική έκβαση του αγώνα ήταν το 1ο σετ το οποίο η Κηφισιά κατάφερε να κατακτήσει 29-27, αν και βρέθηκε με την "πλάτη στον τοίχο" 23-24. Στο 2ο σετ η Κηφισιά δεν απειλήθηκε από τους φιλοξενούμενους, ενώ στο 3ο οι "κυανόλευκοι" τελείωσαν τις κρίσιμες μπάλες.
Κορυφαίος για τους νικητές ήταν ο Ρικάρντο με 23 πόντους 18/30 επιθέσεις και 4 άσους, ενώ ο Μπόγιτς είχε 11 πόντους με 10/16.

Ο αγώνας

Στο 1ο σετ του αγώνα ο Πήγασος «χτυπώντας» από το κέντρο και βρίσκοντας πόντους από το μπλοκ προηγήθηκε 5-7 και 9-12. Η Κηφισιά αντέδρασε «ροκανίζοντας» αρχικά τη διαφορά 12-13 με πέναλτι του Γκλάντστόουν και ισοφαρίζοντας στη συνέχεια 14-14.
Στην εξέλιξη του σετ τον μπλοκ των Σπυριούνη και Σπηλιώτη έβαλε για πρώτη φορά στο σετ την Κηφισιά σε «θέση οδηγού 17-16, ενώ με το σκορ στο 18-17 αποχώρησε από το παιχνίδι με διάστρεμμα στον αστράγαλο ο Σπυριούνης με τον Μπόγιτς να μπαίνει στη θέση του.
Ο Πήγασος εκμεταλλεύθηκε τη στιγμιαία αναταραχή των «κυανόλευκων» μπαίνοντας ξανά μπροστά 18-19, όμως ο «κεραυνός» του Οκοσάνοβιτς από τα 9 μέτρα άλλαξε ξανά τα δεδομένα στο σετ για το 20-19. Η αμφίρροπη αναμέτρηση συνεχίστηκε με τον Πήγασο να φτάνει σε σετ μπολ 23-24 με κερδισμένο μπλοκ άουτ του Καπετανίδη, όμως η Κηφισιά με τον Ρικάρντο ισοφάρισε 24-24, κατακτώντας τελικά το σετ 29-27 στην 4η ευκαιρία της με άσο του Μπόγιτς.
Στο 2ο σετ μετά το αρχικό 6-6 η Κηφισιά με τις εντυπωσιακές άμυνες των Μπόγιτς και Βελούδη από τις οποίες προήλθαν τα μπλοκ του Σπηλιώτη και Οκοσάνοβιτς και η κόντρα του Ρικάρντο προηγήθηκε 9-6. Οι «κυανόλευκοι» συνέχισαν με το «γκάζι πατημένο» και με πέναλτι του Σπηλιώτη έφτασαν στο +4, 11-7. Ο Πήγασος πλησίασε 12-10, όμως η Κηφισιά δεν απειλήθηκε περισσότερο έφτασε άμεσα στο 16-12 και λίγο αργότερα στο 20-14 με άσο του Ρικάρντο, κατακτώντας το σετ 25-18 στη δεύτερη ευκαιρία της μετά από σερβίς στο φιλέ του Καπετανίδη.
Στο 3ο σετ η Κηφισιά αρχικά έμεινε πίσω 6-9 όμως με η τρομερή άμυνα του Βελούδη και η κόντρα του Μπόγιτς έδωσαν το έναυσμα για την αντεπίθεση με τους γηπεδούχους να ισοφαρίζουν 9-9. Μάλιστα στην εξέλιξη του σετ η Κηφισιά προσπέρασε 11-10 με μπλοκ του Οκοσάνοβιτς.
Το προβάδισμα άλλαξε ξανά «χέρια» με τον Πήγασο να είναι μπροστά στα μισά της διαδρομής 12-13 και στη συνέχεια 14-16 μετά από άουτ του Οκοσάνοβιτς. Η Κηφισιά έβγαλε αντίδραση και με εντυπωσιακά μπλοκ των Σπηλιώτη και Ρικάρντο ανέκτησε τα «ηνία» 17-16. Στη συνέχεια η κόντρα του Μπόγιτς και ο άσος του Ρικάρντο του διαμόρφωσαν το 20-17. Ο Πήγασος στην ύστατη προσπάθεια του να επιστρέψει μείωσε 21-20, με την Κηφισιά να φτάνει σε διπλό ματς μπολ 24-22 με τον Ρικάνρντο. Ο Χάζελντεν μείωσε 24-23 με το κερδισμένο μπλοκ άουτ του Οκοσάνοβιτς να διαμορφώνει το τελικό 25-23.

ιαιτητές: Κουτσούλας, Βελώνης, Παρατηρητής: Ράπτης, Επόπτες: Κώτσιας, Κατσιάρας, Γραμματεία: Οικονόμου Δ..