ΕΝΗΜΕΡΩΣΗ

Η Κηφισιά καρδιοχτύπησε αλλά «σφράγισε» το ευρωπαϊκό εισιτήριο

Τη συμμετοχή της στο CEV Challenge Cup της περιόδου 2024-25 εξασφάλισε η Κηφισιά, η οποία κόντρα στον Πήγασο πήρε το πολυπόθητο σετ που χρειαζόταν και παρά την ήττα με 3-1 (25-21, 25-19, 24-26, 25-18) σετ, έκλεισε τη χρονιά με χαμόγελα.
Για να έχει όμως… happy end η χρονιά οι «κυανόλευκοι» χρειάστηκε να περάσουν «δια πυρός και σιδήρου» αλλά και να βρουν στο πρόσωπο του Μάκη Τζάρα έναν «μικρό ήρωα», καθώς με δικό του μπλοκ έκλεισε το 3ο σετ με 24-26, δίνοντας μεγαλύτερη αξία στα σερβίς του Γκάντστόουν Τζούνιορ που λίγο νωρίτερα είχαν βγάλει την Κηφισιά από τη δύσκολη «θέση» μετατρέποντας το 19-16 σε 19-20.
Η Κηφισιά ολοκληρώνει τις φετινές της υποχρεώσεις στην 5η θέση σε μία χρονιά που είχε αρκετά αγωνιστικά αλλά και συναισθηματικά «σκαμπανεβάσματα».
Ο αγώνας
Στο 1ο σετ η Κηφισιά μπήκε εντυπωσιακά και με τον Στιβαχτή στο σερβίς μετέτρεψε το 5-5 σε 5-10 μετά από μπλοκ του Οκοσάνοβιτς. Οι γηπεδούχοι αντέδρασαν ισοφαρίζοντας 12-12, με την Κηφισιά να ανακτά το προβάδισμα 13-15, αλλά το Πήγασο να τρέχει δικό του σερί προσπερνώντας 19-17. Οι συγκινήσεις, όπως και οι εναλλαγές στο προβάδισμα συνεχίστηκαν, όμως ο Πήγασος με τον Χάζελντεν στο σερβίς έτρεξαν σερί 5-0 μετατρέποντας το 20-21 με 25-21.
Ο Πήγασος στο 2ο σετ προηγήθηκε 5-1 και 11-6 με την Κηφισιά να έχει πρόβλημα στο να τελειώσει μπάλες. Οι γηπεδούχοι κράτησαν το προβάδισμα και με «όπλα» το μπλοκ και το σερβίς έκλεισαν το σετ 25-19.
Το 3ο σετ μετατράπηκε στο πιο κρίσιμο της χρονιάς για τους δύο μονομάχους. Πήγασος και Κηφισιά εναλλάσσοντας στο προβάδισμα με τους γηπεδούχους να φτάνουν στο 19-16 με μπλοκ του Αρμενάκη. Εκεί όμως μίλησε το σερβίς του Γκλάντστόουν καθώς με διαδοχικούς πόντους η Κηφισιά προσπέρασε 19-20. Η Κηφισιά έφτασε σε διπλό σετ μπολ 22-24 με επίθεση του Σπηλιώτη, όμως ο Πήγασος άντεξε ισοφαρίζοντας 24-24.
Στην καλύτερη φάση του αγώνα η Κηφισιά μετά από φάση διαρκείας έφτασε σε νέο σετ μπολ 24-25, με το μπλοκ του Τζάρα που μόλις είχε περάσει το παιχνίδι να κλείνει το σετ 24-26 και να στέλνει την Κηφισιά στην Ευρώπη.
Η συνέχεια του αγώνα απέκτησε καθαρά διαδικαστικό χαρακτήρα. Ο Κώστας Χριστοφιδέλης πέρασε τους Παπαγεωργίου, Φωλιά, Τζάρα και Παύλου. Οι γηπεδούχοι πήραν από νωρίς μικρό προβάδισμα 7-5 , το οποίο στη συνέχεια έγινε 11-8 με άσο του εξαιρετικού Χάζελντεν.
Η αθηναϊκή ομάδα πλησίασε 11-10, όμως στην εξέλιξη του σετ η κόντρα του Κανέλλου έφερε τους γηπεδούχους στο 14-11. Η Κηφισιά έδειξε να έχει «αδειάσει», καθώς δεν μπόρεσε να ακολουθήσει τον Πήγασο, ο οποίος έφτασε τη διαφορά μέχρι το +6, 18-12 με μπλοκ των Μαυροβουνιώτη και Κανέλλου για να πάρει τη νίκη με 3-1 σετ κλείνοντας το 4ο με 25-18 με επίθεση του Αρμενάκη.
Διαιτητές: Γεωργιάδης, Ισκάς. Παρατηρητής: Καραμπαλάσης. Επόπτες: Λούμσι, Βασδέκης. Γραμματεία: Χατζηγεωργίου.
* Πριν τον αγώνα τιμήθηκε ο διαιτητής Μανώλης Γεωργιάδης για την προσφορά του στην ελληνική διαιτησία πετοσφαίρισης.