ΕΝΗΜΕΡΩΣΗ

Ήττα στην Ορεστιάδα για την κουρασμένη Κηφισιά, παράπονα για την απουσία VAR

Με ήττα 3-0 (25-18, 25-14, 25-23) σετ στην Ορεστιάδα από τον Άθλο άρχισε η Κηφισιά τις υποχρεώσεις της στα play off για τις θέσεις 5-7. Η Κηφισιά παρουσιάστηκε κουρασμένη ενώ τα προβλήματα τραυματισμών αλλά και ιώσεων που τη «χτύπησαν» τις τελευταίες ημέρες δεν επέτρεψαν στους αθλητές του Κώστα Χριστοφιδέλη να παρουσιάσουν το γνωστό ανταγωνιστικό τους πρόσωπο. Την ίδια στιγμή τα εξόφθαλμα διαιτητικά λάθη και η απουσία VAR προκάλεσε εκνευρισμό.
Ο προπονητής των «κυανόλευκων» προχώρησε σε αρκετές αλλαγές προσώπων και σχημάτων, ενώ η Κηφισιά έφτασε μία «ανάσα» από επική επιστροφή στο 3ο σετ όταν μετέτρεψε το 18-10 σε 18-17 και στη συνέχεια 22-22, όμως δεν κατάφερε να την ολοκληρώσει. Η Κηφισιά «πληγώθηκε» από το σερβίς και το μπλοκ των γηπεδούχων, ενώ στο side out και στην επίθεση δεν είχε αποτελεσματικότητα.
Πλέον η Κηφισιά απέκτησε «συγκάτοικο» στην 5η θέση τον Άθλο με τις δύο ομάδες να έχουν 16 βαθμούς και να ακολουθεί ο Πήγασος με 13 (με ένα παιχνίδι λιγότερο). Το επόμενο Σάββατο 16 Μαρτίου η Κηφισιά θα φιλοξενήσει στο Ζηρίνειο τον Πήγασο Πολίχνης στις 21:00 με στόχο τη νίκη που θα τη φέρει και πάλι σε πλεονεκτική θέση για την 5η θέση και το ευρωπαϊκό εισιτήριο.
Ο αγώνας
Στο 1ο σετ του αγώνα η Κηφισιά μπήκε καλύτερα και με τον Οκοσάνοβιτς να χαλάει την υποδοχή του Άθλου μετέτρεψε το αρχικό 2-1 σε 2-5. Οι φιλοξενούμενοι συνέχισαν να πατάνε καλύτερα και χτυπώντας κυρίως από το κέντρο έφτασαν στο 6-10.
Στην εξέλιξη του σετ ο άσος του Χάτσεσον και η κόντρα του Μπουϊάτι έφεραν τις δύο ομάδες στα ίσα 12-12, ενώ λίγο αργότερα το μπλοκ του Ράμος στον Ρικάρντο έδωσε το προβάδισμα στον Άθλο 14-13. Οι γηπεδούχοι μάλιστα μετά από κόντρα του Μπουιάτι πήγαν για πρώτη φορά στο +2, 17-15. Ο Κώστας Χριστοφιδέλης πέρασε τον Παπαγεωργίου στη θέση του ταλαιπωρημένου από ίωση Σπηλιώτη. Ο Άθλος με καθοριστικό μπλοκ και πέναλτι του Ράμος αλλά και άσο του Μπουιάτι έκλεισε το σετ 25-18.
Στο 2ο σετ η Κηφισιά άλλαξε ακραίο με τον Μπόγιτς να μπαίνει στη θέση του Σπυριούνη. Οι γηπεδούχοι μπήκαν καλύτερα, η Κηφισιά είχε προβληματική υποδοχή και ανάπτυξη μένοντας πίσω 6-2. Η αθηναϊκή ομάδα με τον Μπόγιτς μείωσε προσωρινά 7-5 όμως τα εύκολα λάθη έφεραν ξανά στο +4 τους γηπεδούχους 11-7. Το ίδιο επαναλήφθηκε και στη συνέχεια με την Κηφισιά να πλησιάζει 11-9 και τον Άθλο να «απαντά» άμεσα 13-9. Οι γηπεδούχοι «πάτησαν γκάζι» και με συνεχόμενους πόντους «εκτόξευσαν» τη διαφορά στο 17-10 με την Κηφισιά να αλλάζει πασαδόρο, με τον Χασμπάλλα να μπαίνει στη θέση του Στιβαχτή. Οι γηπεδούχοι συνέχισαν να έχουν τον απόλυτο έλεγχο του σετ κλείνοντάς το με 25-14.
Οι αλλαγές για την Κηφισιά συνεχίστηκαν και στο 4ο σετ με τους Στιβαχτή και Σπυριούνη να μπαίνουν στη θέση των Χασπάλα και Μπόγιτς. Το ισχυρό μπλοκ των γηπεδούχων αλλά και τα πολλά λάθη «πλήγωσαν» την Κηφισιά η οποία έμεινε από νωρίς πίσω με 5-1 και 8-3. Ο Κώστας Χριστοφιδέλης πέρασε ξανά τον Χασμπάλα στην πάσα, όμως τα δεδομένα δεν άλλαξαν με τον Άθλο να κυριαρχεί πλήρως στο φιλέ φτάνοντας σε νταμπλ σκορ 14-7.
Η Κηφισιά στην ύστατη προσπάθειά της να επιστρέψει στο σετ με τον Ρικάρντο στο σερβίς, τον Μπόγιτς στη θέση του Οκοσάνοβιτς και τον Σπυριούνη να τελειώνει κρίσιμες μπάλες έφτασε σε απόσταση «αναπνοής» 18-17 τρέχοντας σερί 0-7. Το σετ έγινε «θρίλερ» με την Κηφισιά να ισοφαρίζει 22-22 με κόντρα του Ρικάρντο και 23-23 με έξυπνο πλασέ του Χασμπάλλα.
Ο Άθλος έφτασε σε ματς μπολ 24-23 μετά από σερβίς στο φιλέ του Χασμπάλλα και τελικά έκλεισε το παιχνίδι 25-23 με μπλοκ του Ράμος στον Μπόγιτς.

Διαιτητές: Γεωργιάδης Εμμ., Τονονίδης, Παρατηρητής: Μιχελινάκης, Επόπτες: Ζηλιασκοπούλου, Βαλκανιώτης, Γραμματεία: Σαρδάνη.